News Stories Top Stories Zed News

Chile One MrZambia Wins 5 Kwacha Music Awards While Yo Maps His Left Hanging

Chile One MrZambia & Yo Maps

Chile One MrZambia Wins 5 Kwacha Music Awards While Yo Maps His Left Hanging

Chile One MrZambia who came to be known through a song titled Fweba Ku Caume Featuring Jemax, the talented artist came out victorious by scooping 5 Kwacha Music Awards being the only artist to win more awards than anyone else, the talented artist scooped 5 awards being the only artist to scoop that kind of number.

Esther Chungu – Fearless Mp3

Download Chile One Ft T Sean – You And I MP3

Check out the list below.

ALBUM OF THE YEAR – (AOY)*
Ghetto To Mayadi – Dizmo
Kommando – Yo Maps
Mfumu Kadzi – Bombshell
Mother Tongue – Slap D
Olijaba – Macky 2 (Winner)

Chilu – Nalekunfwafye
Enigma – Jay Rox

BEST FEMALE ARTIST – (BFM)*
Bombshell
Cleo Ice Queen
Esther Chungu
Mampi
Sampa The Great
Towela Kaira (Winner)
Xaven

BEST ARTIST – COPPERBELT PROVINCE – (COP)*
4 na 5
Chanda Na Kay (Winner)
Chile One (Winner)
Chilu
Sky Dollar
Xaven
Y Celeb

SONG OF THE YEAR – (SOY)*
Beautiful Night – Macky 2
Bulongo – Chanda Na Kay
Fweba Ku Chaume – Chile One (Winner)
Husband Material – Chef 187
Mr. Romantic – Yo Maps
Take All Of Me – Chanda Na Kay
Tidwale – Aqualaskin

GOSPEL ALBUM OF THE YEAR – (GOY)*
20Yrs of Ephraim – Ephraim
Bwana – Pompi & Magg 44
Mr Mando – Magg 44
Nalekumfwafye – Chilu (Winner)
Senda Ubukata – Pst. Gift Kaputula
Take Me To The Place – Ausward

BEST MALE ARTIST – (BMA)*
Chef 187 (Winner)
Jay Rox
Macky 2
Pompi
Roberto
Slap D
Yo Maps

BEST BAND – (BBD)*
Air Power Band
Amayenge (Winner)
Barotse Band
Elect Band
More Fire Band
Uncle Rex

BEST ARTIST – CENTRAL PROVINCE – (CEP)*
D2
Sha-Dreck
Tripo Cezo

BEST CHOIR – (BCH)*
Busokololo UCZ
Chililabombwe UCZ
Defence & Security (Winner)
Faithful Melody
Mt. Sinai
One Prais

BEST COLLABORATION – (BCO)*
Beautiful – Macky 2 ft AKA (Winner)
Input – Nez Long ft Slap D, Bobby East & Y Celeb
Kommando – Yo Maps ft Slap D
Lit Manana – Towela ft Jemax
Never Forget – Sampa The Great, Chef 187, Tio
Take All Of Me – Chanda Na Kay Ft Able Chungu
Tidwale Remix – Aqualaskin ft Chanda Na Kay

BEST DUO/ GROUP – (BDG)*
4 na 5
Chanda Na Kay (Winner)
Davaos
Dope Boys
HD Empire
Peace Preachers
Urban Hype

MOST CONSCIOUS SONG – (MCS)*
Amama – Mampi
Imperfect – Abel Chungu
Moyo – Wezi
Never Forget – Sampa The Great
Take All Of Me – Chanda Na Kay (Winner)
TGDY – Macky 2
Ubuntu – Chileshe Bwalya, Christine, Ephraim, Mixtizo & Abel Chungu

BEST GOSPEL SONG (FEMALE) – (GSF)*
Healing – Esther Chungu (Winner)
Ilange Yesu – Christine
Katebebe – Kwanda
Nkasumbula – Deborah Mambo
Temwani – Adonai
Waiting – Chileshe Bwalya

BEST MAINSTREAM /POP – (MSS)*
Bulongo – Chanda na Kay
Fwebaku Chaume – Chile One (Winner)
Location – Yo Maps
Manana – Towela
Tidwale – Aqualaskin
Tomboka – Slap D
Lesa Alimpala – Y Celeb

BEST GOSPEL SONG (MALE) -(GSM)*
Ameno – Enock Mbewe (Winner)
Filembulule – DMK
Kontolola – Pompi ft Magg 44
Mwasala Ine – Stevie G
Nalekumfwafye – Chilu
Twapalwafye – Kings

BEST HIP HOP/ RAP SONG – (HHS)*
2 by 2 – Macky 2
Black Jesus – Umusepela Chile
Husband Material – Chef 187 (Winner)
Ma Sneaker Nama Chain – Dizmo
Mr. Mando – Magg 44
My Life a Movie – Jay Cash
Never Forget – Sampa the Great

BEST DANCEHALL/ REGGAE SONG – (DHS)*
Bad Gal Loving – Bombshell
Big Booty – Davaos ft Zani Challe
Bubble – T-Sean
Chilailai – Mampi ft T Sean (Winner)
Sukuma – DJ Cosmo
Yanka – Jay Rox

BEST FOLK/ INDIGENOUS SOUND – (BIS)*
Amigo – Moses Sakala
Chimo Naba Zambia – Chester (Winner)
Chinanda – James Sakala
Muchimunzi Ni Ziii – Organised Family
Nalekunfwafye – Chilu
Pa Zambia – Angela Nyirenda

BEST AFRO FUSION/ R&B SONG – (RBS)*
Fweba Ku Chaume – Chile One (Winner)
If Love was a Person – Neo
Imperfect – Abel Chungu
Mr Romantic – Yo Maps
My Baby – Roberto
Nalema – Towela
Ordinary Lover – KB

INTERNATIONAL ACHIEVEMENT – (INA)*
Cleo Ice Queen
Esther Chungu
Jay Rox
Macky 2
Roberto
Sampa The Great

BEST SOUND PRODUCTION – (BSP)*
Big Bizzy
Eazy the Producer
High Grade (TSean)
Jazzy Boy
Magg 44
Miles Came Along
Mr. Starsh (Winner)
Mzenga Man

HUMANITARIAN – (HUM)*
Abel Chungu
B-Flow
Michael Zulu
Petersen
Pilato (Winner)
Pompi
Wezi

BEST NEW COMER (MALE) – (NCM)*
4 na 5
Aqualaskin
Chile One (Winner)
Jorzi
Sky Dollar
Umusepela Chile

BEST NEW COMER (FEMALE) – (NCF)*
Deborah
Flerine Dah Queen
Kanina Kandalama
Natasha Chansa
Towela (Winner)
Xaven

BEST ARTIST – WESTERN PROVINCE – (WNP)*
Kassy Nalu
Kuzza
MoMo Diva
Onelly
Y-Coasty (Winner)

BEST ARTIST – NORTHERN PROVINCE (NTP)*
Andyzo
Fumfu Obiyol
Kiss B
Muzo (Winner)
Newman

BEST ARTIST – SOUTHERN PROVINCE (SNP)*
Allan Mapiki
King Illest (Winner)
Mpande
Sky Empire
Slim the Hit Maker

BEST ARTIST – EASTERN PROVINCE – (EAP)*
Ambuya
Chimzy Kelly (Winner)
Faluja
KD
Theresa

BEST ARTIST – NORTH WESTERN PROVINCE (NWP)*
Denny Gee
JM Blue Spac
Junior Sabala (Winner)
Kasonde
Kell Cee

BEST ARTIST – LUSAKA PROVINCE (LSP)*
Bobby East
Bombshell
Dizmo (Winner)
Jae Cash
Nez Long
Rich Bizzy
Steve G

BEST ARTIST – MUCHINGA PROVINCE (MUP)*
Eknox
Emmy 3
Fishay
Happy K (Winner)
Mr. Zed Official

BEST ARTIST – LUAPULA PROVINCE – (LPP)*
Born Bugar
Crysmun Chola
Jay Nazo
Kasa Buchi
Knack Unity